امروزه با توجه به میزان رضایت مندی افراد از زندگی ابزار هایی را برای این امر محیا می کنند که ساخت استخر ها یک نمونه از این عوامل می باشد که باعث نشاط و آسایش بیشتری برای مردم دنیا خواهد شد علاوه بر این موارد استخر ها در مقوله درمان بیماری هایی به روش آب درمانی برای درمان کمر درد و مفاصل دیگر امروزه بسیار شایع گشته است و افراد زیادی به این نوع درمان روی آورده اند.

استخر ها در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند که برای ابتدایی ترین نوع استخر ها می توان به استخر های طبیعی که در طبیعت با کمک عوامل جوی ایجاد می شوند اشاره نمود، اما در دنیای حاضر بشر با تقلید از طبیعت اقدام به ساخت استخر هایی نموده که مصارف گوناگونی دارند که می توان از کشاورزی تا آب درمانی و شنا و… اشاره نمود.

در بحث فعلی توجه بیشتر به استخر هایی که دارای تاسیساتی برای گرمایش استخر می باشد پرداخته می شود، که این استخر ها جزء استخر های با انگیزه درمان و ایجاد نشاط و رفاه برای بشر ساخته می شود شامل استخر های عمومی که در اکثر مناطق دنیا وجود دارد، که در حال حاضر تبدیل به یک بنگاه اقتصادی نیز گشته است، مورد بعدی استخر های خانگی، جکوزی و … می باشد که در ظرفیت محدود در منازل ساخته می شود.

در این نوع استخر ها با توجه به لزوم داشتن شرایط دمایی ثابت و پایدار نیاز می باشد تا تاسیسات گرمایی لازم تعبیه شود که در تاسیسات تعبیه شده از مبدل های استخری استفاده می شود. مبدل حرارتی برای استخر باید بتواند در زمان معینی آب استخر را به یک دمای مناسب از پیش تعیین شده رسانده و در طول زمان فعالیت استخر نیز افت های دمایی را جبران نماید

تاسیسات به کار رفته در استخر ها

تاسیسات به کار رفته در موتور خانه ی یک استخر شامل دیگ آب گرم، دیگ بخار ، فیلتر شنی، پمپ های سیرکولاتور، سختی گیر، مبدل حرارتی، دستگاه تزریق کلر می باشد ، برای طراحی قسمت موتورخانه یا تاسیسات یک استخر ابتدا بایستی گرمایش استخر تامین شود و سپس فیلتراسیون انجام شود و در نهایت توسط پمپ های مناسب پمپاژ صورت پذیرد.

دیگ بخار

دیگ بخار بعنوان منبع تامین کننده حرارت بایستی بتواند حرارتی بیشتر از حرارت مورد نیاز برای استخر تامین کند، نحوه کار دیگ بخار به این صورت می باشد که آب را تا دمایی در محدوده ۷۰ تا ۷۵ درجه سانتیگراد تحت فشار و حرارت گرم می کند و سپس آب را به داخل مبدل فرستاده تا تبادل حرارت مابین آب استخر و آب خروجی از دیگ بخار  توسط مبدل صورت پذیرد، برای افزایش عمر کاری دیگ بخار و همچنین ظرفیت اسمی بایستی تمهیداتی را لحاظ نمود که یکی از موارد مهم احیا بموقع سختی گیر می باشد تا با ایجاد رسوب در داخل دیگ بخار باعث کاهش راندمان دیگ نشود.

دیگ بخار

سختی گیر

استفاده از سختی گیر برای سیال های مورد استفاده در صنایع گوناگون بسیار حائز اهمیت بوده که در حوزه استخر ها با توجه به آب مورد استفاده که توسط آنالیز آزمایشگاه ترکیبات آب مشخص می شود می توان اهمیت استفاده از سختی گیر را مشخص نمود برای این منظور بعنوان نمونه آب اگر دارای املاح باشد بایستی در استفاده از سختی گیر و دستور العمل های احیا سختی گیر را بصورت دقیق اجرا نمود.

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی دارای انواع گوناگون مبدل های حرارتی صفحه ای ، شل اند تیوب و … می باشند ، با توجه به اینکه مبدل های حرارتی مورد استفاده در استخر ها بسیار پر کاربرد بوده با نام مبدل های استخری شناخته می شود که در انواع گوناگونی می توان دسته بندی کرد که در دسته بندی اول بر حسب ظرفیت مبدل دسته بندی می شوند که از ظرفیت kw20 تا ظرفیت های بسیار بالا قابلیت تولید دارند، که در شرکت پترو فناور مهراطلس با توجه به نیاز های مشتری و متناسب با شرایط کاری مشتری مبدل مناسب طراحی و ساخته می شود.

بعد از این مقاله بهترین کار خوندن اجزا مبدل حرارتی صفحه ای است

انواع مبدل حرارتی که برای ساخت مبدل استخری بکار میرود

نحوه تولید مبدل های استخری

مبدل های استخری نیز همچون سایر مبدل ها امکان تولید توسط مواد مختلفی را دارا می باشند که بطور نمونه استیل، مس و… می باشد اما با توجه به اینکه جنس استیل بیشترین کاربرد را دارد نحوه تولید این نوع را شرح خواهیم داد

در مبدل های استخری از یک سری تیوب های استیل که در یک پوسته قرار می گیرد به صورتی که آب گرم تولید شده توسط دیگ بخار به تیوب ها وارد شده و آب استخر هم وارد پوسته شده و در نهایت آب استخر گرم شده و آب خروجی از دیگ بخار مقداری از دمای خود را از دست داده و به داخل دیگ بر می گردد.

در مبدل های استخری چهار منفذ ورود و خروج تعبیه شده است که از جنس استیل می باشد و با کمک فرایند جوشکاری آرگون به بدنه مبدل متصل می گردد برای این منظور باید نهایت دقت را داشت که در حین جوشکاری نشتی یا عیب در جوش با توجه به شرایط کاری و حساسیت مبدل ها ایجاد نگردد.

جداسازی قسمت تیوب ها از پوسته نیز بسیار حائز اهمیت بوده و با کمک فرایند جوشکاری آرگون انجام می شود در این قسمت نیز کیفیت جوشکاری بسیار مهم بوده و نیازمند مهارت بالایی می باشد. اگر جوشکاری در هر قسمتی بدرستی انجام نشود باعث ایراداتی از قبیل زیر می شود:

۱-  اندر کات

این عیب باعث ایجاد محیطی خالی در کنار جوش شده که سبب ایجاد رسوب و خوردگی در مبدل ها می شود.

۲-  تغییر ترکیب و ساختار قسمت جوشکاری شده

یکی از ایراداتی که ایجاد می شود با توجه به اینکه جوشکاری همراه با حرارت بسیار بالا بوده و سبب ذوب شدن و انجماد می شود در اصل یک فرایند ریخته گری می باشد، پس در این فرایند خیلی تغییرات ممکن است اتفاق بیفتد که شامل تغییر ترکیب شیمایی و تشکیل کاربید های مختلف و همچنین تغییر ساختار متالورژیکی شود که نیاز می باشد برای رفع ایرادات ذکر شده عملیات حرارتی مناسب صورت پذیرد؛ عیب های دیگری نیز ایجاد می شود که در این مطلب نمی گنجد.

انواع مبدل های استخری در ظرفیت های مختلف پیشنهادی شرکت پترو فناور مهر اطلس در جدول زیر آورده شده هست. علاوه بر موارد ذکر شده در این جدول شرکت پترو فناور مهر اطلس بر طبق نیاز و درخواست مشتری طراحی لازم را انجام می دهد و مبدل ساخته شده نیاز مشتری را رفع می کند.

مدلتوان
Ps1625kw
Ps2534kw
Ps4554kw
Ps6069kw
Ps8897kw
Ps105114kw
Ps175184kw
Ps352361kw
Ps700709kw
Ps880889kw
Ps10501059kw
Ps13501359kw
Ps14501459kw
Ps17501759kw

لازم به ذکر است که در جدول بالا تنها اطلاعات مبدل استخری از نوع پوسته و لوله می باشد شما عزیزان برای مشاهده مدل های صفحه ای میتوانید به صفحه خرید مبدل حرارتی استخری رجوع کرده و یا کاتالوگ آن را در همان صفحه دانلود کنید

در آخر هم پیشنهاد میکنیم مقاله روش های تولید مبدل صفحه ای رو مطالعه کنید