مبدل های حرارتی در تمامی مکانهایی که نیاز به تبادل حرارت باشد بکار گرفته می شود به طوریکه کاربرد مبدل صفحه ای در صنعت ساختمان سازی، کشتی سازی، صنایع نفت و گاز، صنعت پتروشیمی، صنایع دارویی، صنایع کشاورزی و… بسیار زیاد می باشد.

برای مشخص نمودن اهمیت مبدل حرارتی صفحه ای انواع مختلف کاربردهای مبدل صفحه ای را با اختصار بیان خواهد شد.

صنایع غذایی

صنایع لبنی دارای گستردگی بسیاری در استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای می باشد که در این باره می توان به فراورده های لبنی ، محصولات تخمیری و آبجوسازی، نوشیدنی ها، میوه و سبزیجات کاربرد دارد.

یکی از مهمترین فرایند ها پاستوریزه کردن یا به اصطلاح پاستوریزه است که در اصل حرارت دادن تا زیر دمای جوش و نگه داری در مدت زمان معین می باشد که باعث غیر فعال شدن میکروب ها می شود؛ بطور نمونه شیر در دمای ۷۲ درجه بایستی به مدت حداقل ۱۶ ثانیه نگه داری شود.

دلیل استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای در صنعت لبنیاتی سادگی بازو بسته شدن مبدل صفحه که باعث می شود عمل تغییر ظرفیت و ضدعفونی کردن به راحتی انجام شود و جنس صفحات که استنلس استیل با کیفیت بالا می باشند باعث محیا ساختن شرایط بهداشتی بسیار مناسب می شود. همچنین این نوع از مبدل ها سه فرایند گرمایش و نگه داری و سرمایش را با هم در یک پک انجام می دهد سبب کاهش هزینه ها و نصب می شود.

کاربرد مبدل صفحه ای در صنایع غذایی

تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی

برای افزایش میزان آسایش در محیط های مسکونی ، تجاری، نگه داری صنایع غذایی و… استفاده از سیستم های گرمایشی، تجدید هوا، تهویه مطبوع و سرمایش استفاده شد که اساس کار در این سیستم تبادل حرارت در یک موتور خانه که توسط یک چیلر با سیال مناسب این فرایند انجام می شود

یک عامل مهم و موثر در عملکرد مناسب واحد های خنک کننده بزرگ ، حذف نرخ انتقال حرارت بسیار بالا در کندانسور است.

راهکارهای سه گانه زیر برای نیل به این هدف در نظر گرفته می شود:

۱-  سیستم خنک شونده توسط هوا

۲- سیستم خنک شونده توسط آب

۳- سیستم برج خنک کن مدار بسته و سیستم خنک کن باز با منابع سرد کننده ازاد مانند اب دریا یا رودخانه

سرد کننده های هوایی و برج های خنک کن مدار بسته، بزرگ و گران هستند.

برج های خنک کن باز همواره نیاز به منبع اب دارند و در صورتی که  آب تمیز در دسترس نباشد چون مستعد رسوب گیری هستند از کار خواهد افتاد؛ به این ترتیب استفاده از سرد کننده های مداربسته یا سردکننده های هوایی نیاز بیشتری احساس می شود؛ اما به کارگیری یک سیستم غیر مستقیم با یک مدار مبدل حرارتی ثانویه به صورت تقسیم کننده یا فیلتر میان دو سیستم پیشنهاد مناسبی را ارایه خواهد کرد.  مبدل حرارتی صفحه ای معمولا بهترین گزینه برای مبدل ثانویه می باشد.

کاربرد مبدل صفحه ای در تهویه

استفاده از مبدل ها در گرمایش بخش های خدماتی و تولید همزمان

گرمایش یک مکانیزم می باشد که برای بقا و ادامه حیات در ساختمان های مسکونی، تجاریف اداری و فضاهای عمومی مورد نیاز می باشد ولی امروزه گرمایش علاوه بر موارد گفته شده در خدمات دیگر از جمله گرم کردن آب شیر، استخر شنا و گلخانه ها نیز لازم می باشد.

تمام گرمایش حرارتی را میتوان در دو دسته بندی گرمایش در بخش خدماتی و گرمایش منطقه ای یا ناحیه ای دسته بندی نمود. در سیستم گرمایش خدماتی در یک سیستم داخلی با محدوده کاری ۱۰۰ درجه و فشار ۶ بار یا کمتر فعال می باشد اما در سیستم گرمایش منطقه ای محدوده کاری بسیار گسترده می باشد و بعنوان نمونه در بخش خدمات گرمایش در یک ساختمان مطرح می باشد که با فشار و دمای مذکور قابلیت راه اندازی را دارا می باشد اما در گرمایش منطقه ای یک مجتمع یا یک شهر بایستی لحاظ شود که محدوده کاری از دمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه و فشار ۱۶ بار در نظر گرفته می شود که این امر سبب  می شود که از منابع حرارتی مختلفی استفاده کننده که برای تبادل حرارت مبدل حرارتی صفحه ای با قابلیت های فوق العاده ای که دارد پیشنهاد می شود.

کاربرد مبدل صفحه ای در صنعت نفت و گاز فراساحلی

در صنعت نفت و گاز برای سرمایش از مبدل های حرارتی استفاده می شود به این صورت که در این صنعت بر روی دریا با وجود آب دریا بعنوان یک منبع برای سرمایش استفاده می شود در این نوع از مبدل ها به علت خورندگی بالای محیط از صفحات با جنس تیتانیوم خالص استفاده می شود تا مانع خوردگی شود به این صورت که آب دریا از  یک مبدل ثانویه عبور کرده و سبب سرمایش سیکل بسته آب در مبدل اولیه می شود.

شرکت پترو فناور مهراطلس با توجه به میزان بالای قیمت صفحات تیتانیومی و تشکیل رسوبات در این نوع از مبدل ها بعلت استفاده از آب دریا از پوشش های نوین ضد خوردگی استفاده می شود

پیشنهاد میکنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله اجزای مبدل های صفحه ای را مشاهده کنید

مبدل صفحه ای در نفت و گاز

کاربرد های دریایی

کاربردهای دریایی در کشتی ها  و قایق ها ایمنی عمومی و کارایی و صرفه جویی بسیار مطرح می باشد که در این مورد با توجه به نیاز به سرمایش و گرمایش در موتورهای کشتی و همچنین بحث گرمایش کشتی مطرح می باشد که برای رفع این موارد استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای بسیار شایع و مقرون بصرفه می باشد در این موارد طبق نمونه های مورد استفاده در صنعت نفت و گاز می باشد.

فرآیند های شیمیایی

در صنعت فرایند های شیمیایی از آنجا که فرایند های شیمیایی یا گرما زا هستند یا گرما گیر در فرایند های گرما زا مبدل وظیفه سرمایش و دریافت و تبادل گرما را دارد و در واکنش های گرما گیر مبدل بایستی گرمای مورد نیاز برای انجام واکنش را محیا سازد که در این رابطه مبدل های حرارتی صفحه ای با توجه به اینکه قابلیت های فشرده سازی و ظرفیت های متفاوتی را نیز شامل می شوند می توانند بعنوان یکی از گزینه های اصلی برای استفاده در حوزه فرایند های شیمیایی باشند.

بعد از این مقاله خوندن رسوب در مبدل حرارتی صفحه ای میتونه کار خوبی باشه

کاربرد در صنایع خمیر و کاغذ سازی

تولید کاغذ و پالپ شامل فرآیند هایی انرژی بر می شود و این یکی از دلایلی است که مبدل های حرارتی را تبدیل به یک المان مهم برای شمار زیادی از کاربرد ها در این صنعت کرده است. فرآیند های تولید پالپ و کاغذ به منظور کاهش هزینه ها و اثرات زیست محیطی بسیار نیازمند بازیافت حرارت و کاهش مصرف آب است هم چنین استفاده از مبدل های حرارتی در این صنعت به افزایش راندمان کمک شایانی می کند.

در صنعت تولید پالپ و کاغذ، مبدل های حرارتی در کارخانه های شیمیایی و مکانیکی تولید پالپ و کارخانه های تولید کاغذ استفاده می شوند؛ کاربرد های معمول مبدل های حرارتی در صنعت پالپ و کاغذ شامل موارد زیر می شود:

۱- تبخیر فاضلاب

۲- گرم کردن آب فیلتر شده

۳- خنک کردن فاضلاب

۴- خنک کردن روغن هیدرولیک موتور ها و گیربکس ها

۵- گرم کردن آب فرآیند با بخار

۶- استفاده از مایع کندانس برای بازیافت حرارت

۷- خنک کردن آب شستشو و بک واش

کاربرد در کاغذسازی

کابرد مبدل های حرارتی صفحه ای بسیار گسترده تر از موارد مطرح شده می باشد در بالا خلاصه ی کوچکی از کاربرد این نوع از مبدل ها را مطرح نموده شد اما صنایع دیگری همچون صنایع دارویی، الکترونیک، استفاده در سیستم های انرژی خورشیدی، تجهیزات الکتریکی، صنعت فولاد، صنایع وسایل نقلیه موتور ، خودرو و… از مبدل های حرارتی صفحه ای استفاده می شود